Lidská chodidla jsou jakýmsi pomyslným zrcadlem celého těla. Odráží se na nich vzájemně propojený orgánový systém, což je také důvodem k tomu, proč je právě reflexní masáž chodidel jednou z nejúčinnějších masérských terapií. Východní civilizace považují plosky nohou za velice důležité části těla a věnují jim také náležitou pozornost. Dokážou pomocí reflexologie léčit, ale především včas diagnostikovat jakýkoli tělesný, a dokonce i mentální problém.
Nepodceňujte ranní rozcvičku
Ranní rozcvičky se za socialismu vysílaly pravidelně v rozhlase před šestou hodinou ranní a většina pamětníků je považuje za cosi směšného. Rozcvičky se pak v reálném životě praktikovaly převážně mezi vojáky základní služby a s odstupem času si někteří z nás uvědomují, že měly hlubší význam, než jaký jim byl připisován. Každý nový den začít postupným rozcvičením, prokrvením většiny svalstva a uvolněním endorfinů – tím se nejen zlepšila fyzická kondice, ale měnil se i postoj k sobě a ostatním lidem. Dobrá nálada v důsledku endorfinů se pak přenášela napříč celým dnem.
Někteří vědomí lidé praktikují ranní rozcvičku i s bosými chodidly, stačí pouhých deset minut chůze ranní rosou, nejprve po trávníku, později po oblázcích, po písku a větvičkách, k tomuto účelu si někteří dokonce vyhradí na zahradě určitý prostor, který zaplní různými povrchy pro bosé našlapování. Tento trend se již přenesl i mezi nadšence, propagátory zdravé chůze naboso, a v některých městech naleznete takové speciální chodníčky veřejně přístupné a zdarma.
Při sedavém zaměstnání lze reflexní plošky zaměstnat např. gumovými ježky – míčky s pevnými výstupky a intuitivně tlačit na místa, kde nalezneme nějaký problém – blokádu energie. Reflexologii tak můžeme praktikovat sami na sobě nebo na svých blízkých i bez odborného zásahu, stačí jen trochu více pozornosti, než jsme zvyklí.