Krátce po „sametu“ v roce 1989 to obyvatele Československa táhlo do zemí západní Evropy, které byly po čtyřicet let zapovězené pro volný, svobodný pohyb. Zároveň byla většina památkových objektů v naší zemi zanedbávána, což se projevilo i na oprýskaných fasádách, chátrajícím zdivu, střechách, a někdy i základech. Typickým příkladem byly dva nejkrásnější klenoty v Česku – Praha a Český Krumlov. Můžete se o tom přesvědčit i v některých záběrech z filmové tvorby té doby.
To však dnes již neplatí. Doba se mění a historické skvosty dostávají nový oblek, v tomto směru jsme se vyrovnali západním zemím a můžeme tak turistům nabídnout to, co ještě před třiceti lety nebylo možné. A proč právě Praha je nazývána matkou měst?
Je to dáno její polohou v centru Evropy, ale samozřejmě i počtem památkově chráněných objektů, jejichž historie sahá hluboko do období baroka, renesance a gotiky. Evropská města se tím výrazně odlišují od těch v zámoří, tam se s ničím takovým vůbec nesetkáte. A kdo si tato fakta plně uvědomuje, vnímá jedinečné postavení naší země ve světě a především si nenechá ujít příležitost pozorovat dovednost a zručnost stavitelů z doby, kdy neexistovaly technické vymoženosti, a stavby vznikaly za nesmírně primitivních podmínek.
Patříte-li i vy k lidem, co si Prahu zamilovali, a rádi se do těchto míst navrací, nemusíte utrácet vysoké sumy za předražené ubytovací služby hotelů a penzionů v centru. Můžete využít dostatečně komfortního prostředí rekonstruovaných bytů v Praha ubytovnách na okraji města, v blízkosti stanice metra.
A kam v Praze zavítat
Jistě si nenecháte ujít procházku po Karlově mostě, Katedrálu svatého Víta a úchvatný pohled na město z vrchu Petřína, případně z Petřínské rozhledny. Je tu však celá řada dalších zajímavých míst, jako je Trója se zoologickou a botanickou zahradou, Stromovka, údolí Šáreckého potoka, Strahov, Letná, přehrada Hostivař a mnoho dalších památek stavebních i přírodních.