Spoustu lidí si myslí, že duševní problémy jsou velmi ojedinělá věc, lidi s nimi nejsou schopni normálního života a měli by být zavřeni v „blázinci“. Ale opak je pravdou, deprese, smutek, panika či extrémní a nechtěné vyčlenění ze společnosti? Tyto problémy jsou v dnešním světě častější, než si myslíte.
Stud si říct o pomoc
Co když se někomu svěřím? Jsem normální? Měla bych brát léky? Co když mě někam zavřou? Nepřeháním? Všechny tyto otázky si určitě aspoň jednou položil každý, kdo měl podezření na své vlastní psychické problémy. Není se za co stydět! Jako první krok je dobré se svěřit někomu blízkému, říct mu své pocity a problémy, ale pokud se chcete rovnou poradit s profesionálem, není na tom také nic špatného. Nejste v tom sami a nikdo z profesionálů na Vás nebude „koukat divně“ či soudit.
Mám problém a chci ho řešit! Na koho se obrátit?
Pokud jste došli k rozhodnutí si říct o odbornou pomoc, jako první chci říct, že Vám gratuluju. Je to velký krok vpřed. Další přichází na řadu volba odborníka, psycholog či psychiatr? Rozdíly mezi nimi jsou velké, proto Vám snad následující informace pomůžou se rozhodnout.
Psycholog Psychiatr
Bude s vámi do hloubky řešit Váš problém, a to po jednotlivých sezeních, které většinou trvají kolem jedné hodiny | Váš problém bude samozřejmě řešit také, ale ne tak do hloubky, jako Váš terapeut/psycholog, bude se mluvit o medikaci a tak dále |
Tempo je na Vás, nikdo Vám nebude říkat co v dané sezení musíte říct, pouze se bude ptát na doplňující otázky | Často spolupracuje s psychology, např. na psychologické testy posílá své pacienty právě tam |
Není v jeho kompetenci Vám psát medikaci | Je v jeho kompetenci Vám psát medikaci |
Můžete samozřejmě docházet současně k oběma odborníkům, zváží Váš psychický stav a spolu nebo jednotlivě vyhodnotí správnou léčbu přímo pro Váš problém. Hodně štěstí ve Vaší cestě k psychické pohodě a zdraví.