Kdo ten stav nikdy v životě nezažil, nedokáže pochopit ty nešťastníky, kteří touto nesnesitelnou bolestí hlavy trpí a často je zcela na dlouho vyřadí z běžného fungování.
Při migréně dochází k poruše regulace napětí cévních stěn v hlavě, což způsobuje nepříjemnou bolest, nejčastěji jen na jedné straně. Časté jsou i některé doprovodné příznaky, jedná se zejména o mžitky před očima nebo dokonce výpadky vidění v určité části zrakového pole. Je zajímavé, že mnohem častěji postihuje migréna ženy, někdy se uvádí, že dokonce dvakrát až třikrát častěji oproti mužům. I když je tento stav předmětem intenzivního vědeckého bádání, příčiny vzniku zcela nejsou objasněny.
Určitou úlevu při záchvatu mohou přinést bylinky. Pomoci může řimbaba, ale většinou nepomůže hned, snížení potíží nastane až při delším užívání (ale s dávkováním opatrně). Na bolest hlavy je výborná levandule, a to v podobě éterického oleje do aromalampy, tak i jako nálev z levandulových květů (ten můžete zkombinovat s kozlíkem lékařským, který má utišující účinky).
Při záchvatu je důležité mít možnost vyhledat klidné, tiché a ideálně i tmavé místo, kde může postižený odpočívat. Někdy se uvádí, že k odeznění migrény může napomoci dýchání (výdech) do papírového sáčku. K předcházení záchvatů nebo jejich eliminaci často pomůže cvičení a celkové udržování zdravého životního stylu.
Pokud trpíte na migrény, celkově se snažte omezit rafinovaný cukr, alkohol a nadměrnou konzumaci kofeinových nápojů (káva, černý čaj, ale coca-cola apod.). Stejně tak se pokuste jíst co nejzdravěji a omezte potraviny s glutamanem sodným či dusičnanem sodným.
Někomu můžou záchvat vyvolat i různé čichové vjemy – například určitý parfém, výpar z ředidel a barev nebo dokonce vůně z květin. Není pochyb, že bolest hlavy může zhoršit i stres, pobyt v zakouřené místnosti a třeba i užívání antibiotik.