Uklízení naší domácnosti není něco, na co se těšíme. Většinou je to činnost, na kterou se musíme dlouho psychicky připravovat, a ještě si všechno dopředu plánujeme, abychom úklidem nestrávili více času, než je nutně potřeba.
– Při úklidu se dopouštíme více chyb, než si myslíme
Jsou zásadní omyly, které děláme téměř všichni. Ačkoli uklízíme byt více než pár let, stejně děláme několik omylů, které poté učíme i naše děti.
Ne všechny bakterie vždycky zmizí. Musíme si uvědomit, že bakterie nejsou vždycky něco zlotřilého, čeho je třeba se zbavit. Kdyby nebylo bakterií, neuměli bychom si vytvořit imunitní systém, který nás chrání proti onemocněním. Pokud bychom se nacházeli v příliš čistém prostředí bez virů a bakterií, mohla by nás skolit chřipka ve chvíli, kdy bychom otevřeli okno. Navíc příliš čisté prostředí narušuje imunitu a obranyschopnost našich dětí, což posiluje sklony k alergiím a problémy s dýcháním.
Další chybou je míchat několik čistcích prostředků dohromady. Pokud máte jeden čisticí prostředek na určitý povrch, je dobré to respektovat a nemíchat s jinými. Nejenom že se prostředky mohou navzájem vyrušit, ale také mohou povrch poškodit.
Další častou chybou je, že čisticí prostředek nastříkáte, a hned nato jednoduše setřete hadříkem. Není to tak snadné. Většinou chemikálií musíte nechat několik minut působit, aby opravdu byla účinná. Také si dávejte pozor na to, aby každá hadřík, hadr nebo mop po úklidu skončil v pračce. Samozřejmě musíte pamatovat na to, že houbičky na nádobí nevydrží až do chvíle, než se rozpadnou. Je moudré je měnit podle potřeby, většinou poté, co jimi umyjete něco hodně mastného.
Dávejte si také pozor na to, abyste neuklízeli nejdříve podlahu, ale abyste vytíráním a vysáváním úklid ukončili.
Dobrá rada na závěr: myjte okna až ve chvíli, kdy slunce zajde, abyste měli čas okna vyleštit, což pod přímým sluncem většinou vůbec nejde.